R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Stefan
2009-09-15, 17:20
Chcą porządnych sygnalizatorów
Autor Wiadomość
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2009-10-14, 17:02   

A jak już tak cała społeczność Wielunia i okolic, ta bardzo rozgarnięta, i ta mniej :twisted: , będzie w końcu wiedziała do czego służy to ..... „żółte coś” na słupach sygnalizacyjnych ;) , to ciekawe kiedy posypią się gromy za nazbyt długie czekanie na zielone światło dla pieszego :? .
Bo jeśli będzie miała być taka sytuacja jak na skrzyżowaniach ulic; Popiełuszki z Warszawską i ulic; Warszawska, Sieradzka i Traugutta, to myślę że nastąpi to dosyć szybko. Na tym pierwszym skrzyżowaniu jestem często, całe szczęście, jako użytkujący je kierowca. I mam okazję widzieć, jak długo ci biedni ludzie czekają na swoją kolejkę po „zielone” :shock: .
Jest faktem, że w/w przeze mnie skrzyżowania są bardzo specyficznymi miejscami, bo ruch odbywa się tam akurat tak, jak na żadnych innych ulicach w Wieluniu, wiecie o co mi chodzi? O zastosowany tam rodzaj przepustowości tychże miejsc.
Trzeba tylko mieć nadzieję, że na tych skrzyżowaniach z nowymi światłami, „zielone” dla pieszych nie będzie uwarunkowane tylko i wyłącznie wielkością natężenia ruchu pojazdów mechanicznych na drodze, bo ci ludzie nie będą mieć kiedy przejść przez jezdnię.
Chociaż z drugiej strony :) , ile to ciekawych znajomości będzie można zawrzeć, czekając na zmianę świateł ;) , a być może nawet będzie okazja do odnalezienia na takim skrzyżowaniu, miłości swego życia :D . Czas i samo życie pokaże, co zgotowano wieluńskim, pieszym użytkownikom dróg. Bo jak na razie jest to spore udogodnienie dla kierowców, a czy nie zapomniano przy okazji o pozostałych :?
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2009-10-18, 13:51   

Cytat:
Bo jak na razie jest to spore udogodnienie dla kierowców

Tak pisałem w poście wyżej, a jednak jak się okazuje byłem w błędzie :P .

Kierowcy są rozczarowani zmianami na skrzyżowaniach

Tak tytułuje swój artykuł pan Marek Mikulski, w Polska Dziennik Łódzki, dalej można jeszcze przeczytać;
Cytat:
- Co mi po takiej modernizacji? - denerwuje się Marian Pawlaczyk z Wielunia. - Założyli nowe światła, ale gdzie zniknęły zielone strzałki? Do tej pory przynajmniej można było jakoś włączyć się do ruchu jadąc w prawo.

I odpowiedź szefa wieluńskiej drogówki komisarza Andrzeja Małolepszego, odnośnie problemu prawoskrętu;
Cytat:
- Nie wiem, czy strzałki rzeczywiście są takie potrzebne. Z moich obserwacji wynika, że niektórzy kierowcy uznawali, że zielona strzałka daje im pierwszeństwo.

No cóż w końcu to sam szef wieluńskiej drogówki i pewnie wie co mówi :? .

Są też inne cenne uwagi kierowców, odnośnie tychże nowych sygnalizacji;
Cytat:
- Kiedy jadę po Piłsudskiego i chcę skręcić w stronę cmentarza, muszę najpierw przepuścić sznur aut wyjeżdżających z ulicy Kopernika. Dopiero kiedy zapala się czerwone światło, można opuścić skrzyżowanie. To strasznie denerwujące i niebezpieczne. Miałem nadzieję, że właśnie to się zmieni - mówi rozczarowany Ryszard Sikora.


Zatem jak widać i słychać, mamy nową sygnalizację, tylko po co? Skoro ruch po centrum miasta zamiast się polepszyć, to jest na tym samym poziomie co przed remontem sygnalizacji świetlnej, o ile się w ogóle nie pogorszył. Bo w grę wchodzą jeszcze ogromne korki, między innymi za przyczyną aut ciężarowych, które po zamknięciu ul. Popiełuszki (ograniczeniu jej tonażowo), są zmuszone wjeżdżać do centrum. A to powoduje że blokują się już całe odcinki ulic między jednym a drugim skrzyżowaniem, doprowadzając do totalnego bałaganu na wieluńskich drogach :shock: .

A oto co o zaistniałej sytuacji mówi pan Bogusław Orzeł dyrektor rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w tym samym artykule;
Cytat:
- Powoli staramy się ucywilizować ruch w mieście. Światła zainstalowane na wysięgnikach nad ulicą są lepiej widoczne już z daleka. Nowoczesne sterowniki pomogą nam natomiast w szybszym dostosowaniu sygnalizacji do warunków ruchu.

Widzieć je z daleka to tylko połowa sukcesu panie Bogusławie, przydało by się teraz jeszcze sprawne przejechanie przez centrum miasta. I co oznacza stwierdzenie, „ ucywilizować ruch w mieście”? Czy przed remontem sygnalizatorów, kierowcy swoje auta przepychali przez skrzyżowania, myślę że nie, przynajmniej ja tak nie robiłem. Zatem takie tłumaczenie, przypomina mi trochę próbę zrobienia z użytkowników wieluńskich dróg, przepraszam za wyrażenie, idiotów, którym można wszystko wcisnąć, bo to przyjmą. Zapewniamy pana panie dyrektorze że nie, takich tłumaczeń nie przyjmujemy i żądamy natychmiastowych, pozytywnych reakcji i zmian.
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-10-18, 14:43   Nowe

Przejeżdżałem kilkakrotnie przez nowe skrzyżowania, i ruch odbywał się na nich płynnie. Dłużej postałem jedynie na skrzyżowaniu Kopernika z Wojska Polskiego , oraz Popiełuszki z 18go Stycznia (oba skrzyżowania ze starą sygnalizacją stałoczasową). Kilkukrotnie także korzystałem z nowych sygnalizacji jako pieszy, i na zielone światło nie czekałem dłużej niż pół minuty. Światła działają wyraźnie lepiej niż stare - takie jest moje zdanie.

Do samych sygnalizacji mam tylko dwie drobne uwagi:
Jedynie podczas jednego z tych kilku przejazdów zaobserwowałem pewną wadę ... .
Na lewoskręcie z Piłsudskiego (w stronę Opola) zgromadził się "sznurek" chyba nawet nie 10 samochodów osobowych. Na tym skrzyżowaniu chyba jednak przydałby "bezkolizyjny lewoskręt" - dodatkowy sygnalizator dla tej relacji.
Jeszcze jedna uwaga - odnośnie sygnalizacji dźwiękowej - szkoda że jej nie ma (mnie to nie przeszkadza, ale są pewnie tacy którym by się ona przydała - pod warunkiem że byłaby w miarę głośna, tak jak na skrzyżowaniu Warszawskiej z Popiełuszki).

Kwestia poboczna ale niewątpliwie mająca fundamentalny wpływ na warunki drogowe w mieście:
Szkoda także że zamknęli dla ciężarówek ulicę Popiełuszki ... ale to już genialny pomysł i suwerenna decyzja Burmistrza. Zdejmując część tranzytu z miejskiej ulicy dodatkowo dociążył ulice centrum.

Ogólnie dla mnie OK - mimo to na deser wrzucam cały artykuł cytowany przez miko :

wielun.naszemiasto.pl napisał/a:

Kierowcy są rozczarowani zmianami na skrzyżowaniach
(mim)

2009-10-16
Marek Mikulski

Na trzech ruchliwych skrzyżowaniach w Wieluniu pojawiły się nowe sygnalizatory świetlne.

Miały poprawić płynność i bezpieczeństwo ruchu pojazdów.

- Co mi po takiej modernizacji? - denerwuje się Marian Pawlaczyk z Wielunia. - Założyli nowe światła, ale gdzie zniknęły zielone strzałki? Do tej pory przynajmniej można było jakoś włączyć się do ruchu jadąc w prawo. Teraz korki w centrum będą jeszcze większe.

Inni kierowcy spodziewali się odrębnego sterowania ruchem pojazdów kierujących się w lewo.

- Kiedy jadę po Piłsudskiego i chcę skręcić w stronę cmentarza, muszę najpierw przepuścić sznur aut wyjeżdżających z ulicy Kopernika. Dopiero kiedy zapala się czerwone światło, można opuścić skrzyżowanie. To strasznie denerwujące i niebezpieczne. Miałem nadzieję, że właśnie to się zmieni - mówi rozczarowany Ryszard Sikora.

Nowe systemy pojawiły się na trzech skrzyżowaniach w ciągu dróg krajowych nr 45 Złoczew-Kluczbork i nr 43 w kierunku Częstochowy. Korki, które tworzą się między skrzyżowaniami praktycznie uniemożliwiają sprawne poruszanie się autem po centrum Wielunia.

- Powoli staramy się ucywilizować ruch w mieście - mówi Bogusław Orzeł, dyrektor rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Światła zainstalowane na wysięgnikach nad ulicą są lepiej widoczne już z daleka. Nowoczesne sterowniki pomogą nam natomiast w szybszym dostosowaniu sygnalizacji dowarunków ruchu.

W asfalcie zatopiono czujniki, pozwalające światłom reagować na nadjeżdżające auta. Nowe sygnalizatory nie powinny też tak łatwo ulegać awariom, jak to się zdarzało ostatnio.

A co z prawoskrętem?

- Nie wiem, czy strzałki rzeczywiście są takie potrzebne - zastanawia się komisarz Andrzej Małolepszy szef wieluńskiej drogówki. - Z moich obserwacji wynika, że niektórzy kierowcy uznawali, że zielona strzałka daje im pierwszeństwo. Zakorkowanie miasta wynika natomiast z faktu, że ciężkie samochody nie mogą już wjeżdżać w ulicę Popiełuszki. Cały ruch tranzytowy z kierunku Częstochowy idzie środkiem miasta. Jedynym rozwiązaniem jest budowa obwodnicy Wielunia, a najlepiej dwóch obwodnic....

http://wielun.naszemiasto...niach,id,t.html

Może miałem po prostu szczęście. Podczas moich przejazdów odczułem wyraźnie wzrost komfortu przejazdu przez te dwa skrzyżowania, a na prawdziwe cuda nie ma co liczyć przynajmniej do czasu powstania obwodnicy północnej miasta i wschodniej centrum!
Istniejące ulice nie są z gumy!

4ad7bdb5de67c_wo.jpg
źródło: wielun.naszemiasto.pl
Plik ściągnięto 200 raz(y) 71,14 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
ryba 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 427
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2009-10-18, 18:30   

Zanim ktoś następny dorzuci swoje trzy grosze, chciałbym poinformować, że na skrzyżowaniu Piłsudzkiego-Kopernika-Śląska strzałki są i mają się dobrze. A sygnalizacja dla pieszych w mojej opinii funkcjonuje bardzo dobrze.
_________________
Conversations don't get any better as you get older
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-10-19, 19:00   

Zmodernizowano (lub wymieniono) także sygnalizację na przejściu dla pieszych przy ulicy Traugutta (SP nr5). Nie znam dokładnego zakresu tamtych robót, ale na pewno pojawiły się tam wysięgniki. (możliwe że zmieniono także źródło światła sygnalizatora z zawodnej żarówki na LED). W Wieluniu istnieje co najmniej 11 sygnalizacji świetlnych należących do 5 "właścicieli") I tak GDDKiA jest "właścicielem" (administratorem) sześciu, zarząd dróg wojewódzkich dwóch, powiatowy zarząd dróg jednej, PKP co najmniej jednej, a jeszcze jednej "właściciela" nie znam - ale na pewno nie jest nim nikt z powyższych.

GDDKiA:

Wygląda na to iż wszystkie sygnalizacje będące "własnością" GDDKiA doprowadzono do należytego porządku (.. właściwie zostaną doprowadzone gdy zakończy się montaż tej na skrzyżowaniu Kopernika z Wojska Polskiego). Oto lokalizacje tych sześciu sygnalizacji świetlnych należących do GDDKiA:
- skrzyżowanie DK8 z DK45 (ul. B. Głowackiego z Sieradzką)
- skrzyżowanie DK43 z DK45 (ul . Piłsudskiego ze Śląską)
- skrzyżowanie DK43 z DW486 (Krakowskiego Przedmieścia z 18go Stycznia)
- skrzyżowanie DK8 (Warszawskiej) z ulicą Popiełuszki
- skrzyżowanie DK45 (Kopernika) z Wojska Polskiego
- sygnalizacja na przejściu dla pieszych na DK8 (ul Traugutta)

PKP:
Zastrzeżeń nie można też mieć do prawdopodobnie jedynej działającej sygnalizacji ostrzegawczej w Wieluniu należącej do PKP (przejazd kolejowy na Sieradzkiej,za to sam przejazd jest w stanie nazwijmy to średnim). Jeżeli w granicach miasta istnieje jeszcze jakaś sygnalizacja na skrzyżowaniu torów z jakąś drogą, to pisać o niej śmiało ......

PZD:

Jedyna sygnalizacja świetlna należąca do powiatowego zarządu dróg to ta znajdująca się na skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia z Targową. Mimo iż jest to stara sygnalizacja, to moim zdaniem nie wymaga wymiany lub przebudowy. Jest to jedyna w Wieluniu skrzyżowanie, na którym nie ma sensu instalowanie czegoś bardziej skomplikowanego - niż istniejąca sygnalizacja stałoczasowa. Ulicą tą nie odbywa się praktycznie żaden tranzyt - ani lekki, ani ciężki więc jedynie dla tej istniejącej sygnalizacji wysięgniki byłyby zbędne.
Jedyne awarie zdarzające się na tym skrzyżowaniu, to wyżej wspomniane i przepalające się żarówki - zatem na tym skrzyżowaniu można by było się zastanowić jedynie nad wymianą źródła świtała (z żarówek na LED).

ZDW

Zarząd dróg wojewódzkich powinien wziąć przykład z GDDKiA i wymienić swoje dwie awaryjne sygnalizacje.
ZDW jest "właścicielem" sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul Popiełuszki z 18go Stycznia (DW486) - koło Lidla - bardzo awaryjna.
Uwagi:
Bardzo często przepaleniu ulegają na niej żarówki (i długo nie są wymieniane :? )
Na tym skrzyżowaniu sygnalizacja stałoczasowa to pomyłka - konieczne jest przebudowanie jej na sygnalizację akomodacyjną ... wysięgnik na tym skrzyżowaniu też bardzo mile widziany. Jeszcze jedna uwaga do tego skrzyżowania (najważniejsza) : konieczne jest wydzielenie długiego lewoskrętu na ulicy Popiełuszki dla skręcających w stronę Radomska, i zorganizowanie ruchu na skrzyżowaniu i na ulicy Popiełuszki, w taki sposób aby skręcający nie byli blokowani ani nie blokowali innych uczestników ruchu ....

Druga sygnalizacja należąca do ZDW jest w stanie niemal agonalnym. Mowa tutaj o sygnalizacji na przejściu dla pieszych na ul 18go Stycznia (na "szlaku" prowadzącym ze Starych Sadów do SP2). Często przepalające się żarówki, niewygodny przycisk, oraz nie mal brak opóźnienia przy załączaniu się żółtego światła dla samochodów (zapala się natychmiast po wciśnięciu przycisku, żółte świeci się bardzo krótko). Przejeżdżając przez te światła z ludźmi z innych miast zawsze słyszałem coś w stylu "ale dziwne światła" Przy takiej szerokości jezdni wysięgnik konieczny.

Ostatnia sygnalizacja: nieznany "właściciel" - o którą sygnalizację chodzi :?:
... tutaj będzie zagadka (wprawdzie domyślam się kto może być właścicielem tej niedziałającej sygnalizacji ... ale wtedy mógłby zepsuć i tak prostą zagadkę.
Jest to stara nie działająca sygnalizacja ostrzegawcza. Nie pamiętam aby kiedykolwiek działała (pewnie dawno, dawno temu jednak działała, ale najprawdopodobniej nie za długo)
Ta sygnalizacja oczywiście nie została wyszczególniona powyżej wyżej .... jak zgadniecie to wrzucę jej fotki.
Ostatnio zmieniony przez Stefan 2009-10-19, 23:09, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
OgioN 
Mieszka pod Wieluniem



Pomógł: 16 razy
Wiek: 48
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 796
Piwa: 2/7
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-10-19, 19:12   

Czyżby chodziło o Straż?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-10-19, 19:45   unikat

OgioN, dokładnie. Właścicielem (właściwie administratorem) jest tutaj albo straż pożarna albo zarządca drogi (miasto). Ta prosta sygnalizacja ostrzegawcza składa się z dwóch "retro" sygnalizatorów, z czego jeden jest nawet dosyć dobrze zachowany (jest kompletny) może by go przenieść do jakiejś izby pamięci w PSP ;) - oczywiście żarcik.
Jeszcze kilka lat temu takie sygnalizatory można było spotkać na przejazdach kolejowych.
To ostatnia sygnalizacja w mieście, w której sygnalizatory (to co na słupkach) nie są wykonane z plastiku a z metalu. Nawet najstarsze nie wymienione ostatnio sygnalizacje na skrzyżowaniach, same sygnalizatory mają dużo nowsze i plastikowe. Jedynie na tej sygnalizacji zachował się prawdopodobnie oryginalny sygnalizator z lat siedemdziesiątych ..... Pozostałe sygnalizacje zostały poddane drobnej modernizacji w latach dziewięćdziesiątych - wtedy sygnalizatory (klosze) zostały wymienione na większe.

__________________________________________________________________________

Podsumowanie:
Liczba sygnalizacji świetlnych w Wieluniu ogółem: 11
w tym:
sygnalizacji nie wymagających interwencji: 8 (GDDKiA, PKP, PZD)
sygnalizacji do natychmiastowej wymiany : 2 (ZDW - zarząd dróg wojewódzkich)
sygnalizacji do likwidacji : 1 (ulica Wodna, okolice komendy straży)

Obiecane fotki:

straz (1).jpg
Plik ściągnięto 190 raz(y) 61,78 KB

straz (2).jpg
Plik ściągnięto 154 raz(y) 45,98 KB

straz (3).jpg
Plik ściągnięto 189 raz(y) 61,25 KB

straz (4).jpg
Plik ściągnięto 185 raz(y) 82,76 KB

straz.jpg
Plik ściągnięto 191 raz(y) 69,21 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-10-21, 23:12   

Przejeżdżałem dzisiaj ulicą Traugutta i mogę stwierdzić iż sygnalizacja na przejściu dla pieszych została wymieniona na nową. Oprócz wysięgników, nowych sygnalizatorów LED i znacznie wygodniejszego przycisku dla pieszych pojawiło się także coś, co wygląda mi na kamery monitorujące warunki drogowe lub detektory ruchu ("videodetekcja pojazdów").
Niezależnie która z opcji jest trafiona - są to pierwsze takie kamerki w naszym mieście :) .
I choć bardziej prawdopodobne jest to iż są to tylko videodetektory, wrzucę przykłady z kamer monitorujących warunki drogowe.

System GDDKiA, liczy już kilkaset (ok200 :?: ) kamer monitorujących warunki na różnych drogach KRAJOWYCH. Na Traugutta, na wysięgnikach na których znajdują się nowe sygnalizatory zainstalowane zostały dwie kamerki/detektory: jedna "patrzy" w stronę centrum a druga w kierunku Dąbrowy.

Przykłady obrazów z kamer monitorujących z najbliższej okolicy - UWAGA: obrazy w poście aktualizują się średnio co 10 minut.


Zajączki k/Krzepic DK43, kierunek Wieluń:


Wieruszów DK8, kierunek Wieluń:


Byczyna, DK11 kierunek Poznań:


Chorzyna, DK8 kierunek Wieluń:


Woźniki (część Sieradza), DK14 kierunek Pabianice:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-10-22, 08:16   

Jeżeli są to tylko detektory o których wspomniałem w poprzednim poście, to mają one uzależnić czas oczekiwania przechodniów na zielone światło po naciśnięciu przycisku od warunków na drodze.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-11-07, 09:28   

TVK WSM napisał/a:


Więcej sygnalizacji
03.11.2009.

Od kikunastu tygodni na najważniejszych skrzyżowaniach w mieście widnieje dodatkowa sygnalizacja świetlna na specjalnych wysięgnikach. Tak jest m. in. na skrzyżowaniu Śląskiej z Piłsudskiego i Kopernika oraz tu na skrzyżowaniu 18 Stycznia z Krakowskim Przedmieściem.

Ta druga zwróciła jednak naszą uwagę dlatego, że znajdujące się na wysięgniku światła wydają się być znacznie niżej usytuowane niż te przy Śląskiej. Czy nie stwarza to zatem zagrożenia dla przjeżdżających pojazdów? Bardzo uważnie przyglądamy się tej sygnalizacji i na razie nie widzimy nic niebezpiecznego- mówi TVK Bogusław Orzeł- kierownik wieluńskiego rejonu GDDKiA w Łodzi.

Owszem, mogą występować przeciążenia czy też niewielkie wahania samego wysięgnika, ale to głównie zależne jest od warunków atmosferycznych. Pod instalacją nowej sygnalizacji podpisuje się łódzki oddział GDDKiA. I jak za chwilę się okaże, wkrótce wysięgniki pojawią się też w innych miejscach. Gdzie dokładnie? Dodatkowa sygnalizacja zostanie też zainstalowana na skrzyżowaniu Kaliskiej, Sieradzkiej i Wojska Polskiego.


30.10sygnal2d.jpg
Plik ściągnięto 21680 raz(y) 83,5 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-11-09, 21:49   

wielun.naszemiasto.pl napisał/a:

Niewidomi narzekają na nowe światła w Wieluniu
Magdalena Kopańska
2009-11-09

Nowa sygnalizacja świetlna, zainstalowana od niedawna na dwóch skrzyżowaniach w mieście, to dyskryminacja niewidomych - twierdzą osoby słabowidzące.

Srodze zawiedli się bowiem ci, którzy liczyli, że teraz sygnał dźwiękowy będzie ich informował, czy mogą bezpiecznie przejść przez jezdnię.

- Dopóki były stare światła, nawet nie marzyliśmy o tym, by była w nich sygnalizacja dźwiękowa. Skoro teraz światła miały być takie nowoczesne, myśleliśmy, że zarządca drogi pomyśli też o osobach z białymi laskami - nie kryje rozczarowania Grażyna Kowal, przewodnicząca zarządu wieluńskiego koła Polskiego Związku Niewidomych. - Nie chodzi tylko o osoby całkowicie niewidome, ale też o te słabiej widzące.

Z codziennym dojściem do pracy problemy ma mieszkaniec Wielunia, pan Józef. Choć nie widzi, pracuje jednak zawodowo jako masażysta. W pokonaniu skrzyżowania ulic Piłsudskiego, Częstochowskiej i Krakowskiego Przedmieścia pomagają mu zazwyczaj życzliwi ludzie, chciałby jednak być samodzielny.

Nowe światła zamontowano kilka tygodni temu. Każdy system kosztował ok. 300 tys. zł. Inteligentna sygnalizacja miała poprawić płynność ruchu i ułatwiać życie mieszkańcom. Wszystkim mieszkańcom, a nie tylko tym z dobrym wzrokiem.

Wieluńskie koło Polskiego Związku Niewidomych zrzesza ponad 80 osób z powiatu wieluńskiego i 20 z powiatu wieruszowskiego. Osób słabo- widzących jest jednak o wiele więcej. Wśród nich jest sporo ludzi starszych. Wieluńskie koło PZN zwróciło się więc z prośbą o pomoc do zarządu powiatu.

Tymczasem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przyznaje, że zamontowanie sygnalizacji dźwiękowej nie jest dla niej problemem. To niewielki koszt, a sama instalacja trwa nie dłużej niż jeden dzień. Dlaczego więc nie zrobiono tego podczas modernizowania świateł?

- Nie montujemy takich sygnalizatorów niejako "z urzędu", bo nie wszędzie są one niezbędne. Kiedy zakładaliśmy urządzenia przy każdych światłach, skarżyli się mieszkańcy okolicznych domów - tłumaczy Maciej Zalewski, rzecznik prasowy GDDKiA. - Sygnał dźwiękowy jest dosyć głośny. Za dnia musi przebić się przez gwar uliczny, niestety słychać go także w nocy. Każdy kij ma zatem dwa końce. Montujemy sygnalizację dźwiękową tylko w uzasadnionych przypadkach.

Dyrekcja obiecuje, że zamontuje sygnalizatory, jeśli okażą się one niezbędne dla niewidomych i nie będą wywoływać protestów sąsiadów.

http://wielun.naszemiasto...luniu,id,t.html


P.S.
nie to żebym się czepiał ale w poprzednim artykule ta sama gazeta napisała że nowe światła zainstalowano już na trzech skrzyżowaniach .... a kilka tygodni później okazuje się że jednak na dwóch ;)


Cytat:
W pokonaniu skrzyżowania ulic Piłsudskiego, Częstochowskiej i Krakowskiego Przedmieścia pomagają mu zazwyczaj życzliwi ludzie, chciałby jednak być samodzielny.

Nie ma takiego skrzyżowania :D ;) - Częstochowska zaczyna się od Szkolnej.

4af79aa58b0a2_o2.JPG
źródło grafiki i komentarza: wielun.naszemiasto.pl
Z nowej sygnalizacji mogą cieszyć się jedynie mieszkańcy z dobrym wzrokiem (fot Magdalena Kopańska)
Plik ściągnięto 181 raz(y) 78,31 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-11-27, 18:01   

Artykuł właściwie o remontach krajówek ale wkrada się bzdura na temat sygnalizacji - dlatego trafił do tego wątku.

wielun.naszemiasto.pl napisał/a:

Ulica Sieradzka ma być gotowa do końca listopada
Magdalena Kopańska
2009-11-27

Do końca listopada mają potrwać utrudnienia w ruchu na ul. Sieradzkiej. Tak przynajmniej obiecuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, które realizuje inwestycję.
Remont drogi krajowej nr 45 trwa od kilku tygodni. Prace prowadzone są na ponad 700-metrowym odcinku ulic Kopernika i Sieradzkiej.

- Remont obejmie wymianę warstw bitumicznych i betonowych krawężników. Przeprowadzamy też regulację wysokości studzienek kanalizacyjnych - mówi Maciej Zalewski, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału GDDKiA.

Cała ulica wygląda jak jeden wielki plac budowy. Problemy z poruszaniem mają nie tylko kierowcy, ale i piesi. Trwa bowiem remont chodników. Stare płytki zastępuje kostka brukowa.

- Tu jest zakaz poruszania się pieszych, ale przecież jakoś trzeba dojść do sklepu. Widzę, że ludzie i tak tu chodzą - zauważa starszy mieszkaniec Wielunia. - Zresztą, robotnicy chyba za bardzo nie przeganiają, bo i gdzie tu iść? Chyba pod samochód. Dobrze, że coś się w końcu robi na tej ulicy.

Niestety, nie można było zorganizować objazdów, bo odchodzące od ul. Sieradzkiej ulice miejskie nie wytrzymałyby najazdu ciężarówek. Dlatego kierowcy muszą być cierpliwi i uważni na zwężeniach, gdzie pracuje ciężki sprzęt. W kilku miejscach wystają jeszcze studzienki.


Utrudnienia na "krajówkach"
Problemy z poruszaniem się w mieście trwają praktycznie od sierpnia. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad remontuje kolejne drogi krajowe. Nową nawierzchnię ma już ulica Piłsudskiego, teraz przyszedł czas na jej przedłużenie w kierunku Sieradza. Na skrzyżowaniach z ul. Krakowskie Przedmieście, Śląską i Wojska Polskiego zamontowano sygnalizację na wysięgnikach. Niestety światła zawodzą. We wtorek na ul. Sieradzkiej ruchem kierowała policja.



Uwagi do wytłuszczonego fragmentu:
1. Z tego co wiem to na Wojska Polskiego jeszcze dzisiaj działała stara sygnalizacja - nowa może pojawi się w ten weekend.
2. Światła nawet te stare nie zawiodły a zostały wyłączone ze względu na wymianę nawierzchni.



P.S.
odnowę można oczywiście nazwać remontem - ale przebudową absolutnie nie! - dziennikarzom polecam lekturę prawa budowlanego.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Spooky 
Wieluniaczek



Pomógł: 18 razy
Wiek: 33
Dołączył: 25 Maj 2007
Posty: 1578
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-11-27, 18:48   

Stefan, czyżby postawili już ostatni brakujący wysięgnik na wysepce od strony ulicy Kopernika że dajesz taki śmiały termin uruchomienia nowej sygnalizacji na tym skrzyżowaniu?

Natomiast jeśli chodzi o sam artykuł, to faktycznie niezła bzdura się wkradła.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-11-27, 20:01   

Stefan napisał/a:
nowa może pojawi się w ten weekend.


Przejeżdżałem dzisiaj przez to skrzyżowanie i trwały tam intensywne prace związane z budową wyspy i z przygotowaniami do instalacji wysięgnika oraz z naprawą kanalizacji (awaria była przyczyną powstania dziury w jezdni). W pogotowiu, w rejonie skrzyżowania stał również podnośnik koszowy, pracujący niedawno przy instalacji dwóch pozostałych sygnalizacji - więc zaryzykowałem stwierdzenie że sygnalizacja może się pojawić w ten weekend, ale czas pokaże.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-11-29, 16:18   

Stefan napisał/a:
nowa może pojawi się w ten weekend.

AKTUALIZACJA (stan na 29-11-2009):

Przejeżdżałem przed chwilą przez to skrzyżowanie. Wszystkie wysięgniki (3 szt) oraz wszystkie sygnalizatory na nich były już w komplecie. Czyli zgodnie z prognozą sygnalizacja pojawiła się w ten weekend :D . Nowa sygnalizacja jeszcze nie pracowała ale ekipa montażowa działała nadal.

Jeżeli uda im się jeszcze dziś ją uruchomić to na pewno nie w docelowym trybie pracy (akomodacyjnym). Powód: na przynajmniej jednym z wlotów (WP) nie są jeszcze zainstalowane pętle indukcyjne - więc do czasu ich umieszczenia możliwa będzie praca jedynie w trybie stałoczasowym (jak stare sygnalizacje) lub trybie awaryjnym - "żółte pulsujące" (chyba że zdecydują się na inny rodzaj detekcji pojazdów- zamiast pętli indukcyjnej, fotodetekcja - takie rozwiązanie pojawiło się już na przejściu na Traugutta) .

Przyjmując dzisiejszy dzień jako koniec prac przy wymianie trzech sygnalizacji, wychodzi że prace w terenie zakończyły się po 410 dniach od ich rozpoczęcia :!: - faktyczny finał nastąpi wprawdzie za kilka dni, ale niech im będzie (410 dni = 1 rok + miesiąc + 2 tygodnie; taki czas temu ukazał się pierwszy materiał w RZW informujący o rozpoczęciu prac w terenie)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW