Pomógł: 2 razy Wiek: 44 Dołączył: 25 Mar 2012 Posty: 329 Piwa: 19/2 Skąd: hamburg
Wysłany: 2013-08-18, 10:26 Cyfryzacja radia
Rozpoczyna się proces cyfryzacji radia (system DAB+ ). Obiecuje się:
- więcej stacji (prawda)
- "krystaliczny" dźwięk - a to już niekoniecznie. Niestety jest to jakość cyfrowa - kompresja stratna. Spodziewam się, że jakość będzie gorsza niż obecnie na paśmie UKF bo nadawcy będą upychać wiele stacji w paczce, z kompresją niszczącą dźwięk. W DAB+ jest miejsce na 16 stacji HE-AAC o jakości 64 kbit/s. Jakość CD to nie jest. Prawdopodobnie paczka PR będzie miała 12 stacji (część od innych nadawców), więc nie najgorzej. Wolałbym mniej stacji a dobrze nadawanych (i z dobrą zawartością a nie rąbanką typu RMF).
Pasmo VHF, jak ktoś ma swoją antenkę po TVP1 z nadajnika Zygry, to niech nie wyrzuca na złom, może się wkrótce przyda
Na razie zaczyna PR, z komercyjnymi pewnie nie pójdzie gładko, bo dużym graczom na rynku (RMF, Agora, ZPR) to nie na rękę - ich udziały w rynku polecą na pysk więc i kasa z reklam też mniejsza. To samo dotknęło już TVP, TVN i Polsat.
Tak mi się wydaje, że powodzenie tego biznesu jest wątpliwe, szczególnie dla nadawców żyjących tylko z reklam. Koszty wielkie - nowy sprzęt nadawczy, opłaty za częstotliwości, w okresie nadawania równoległego nadawca musi płacić na analog i cyfrę. Z drugiej strony rozdrobnienie rynku reklam i mniejsze przychody.
Po stronie odbiorców - sprzęt odbiorczy do wymiany (moduły w zestawach, wszytki mini i mikro "wieże" zintegrowane - w całości, różne radiobudziki i wreszcie odbiorniki w samochodach i komórkach (no to ostatnie to nie problem, i tak większość użytkowników co 2 lata rzuca się na nowinki). Najwięcej zyskać mogą odbiorcy w samochodach o ile zapewni się dobry zasięg - dużo stacji, automatyczne przełączenie częstotliwości (niby RDS też to zapewnia... ale nie zawsze). Natomiast użytkownik domowy jeśli będzie musiał zmienić radio to kupi takie z odbiorem stacji z internetu - będzie miał jeszcze większy wybór.
A co o tym myślicie? Ktoś słucha jeszcze radia w domu? Czy tylko samochód i ew. praca jeśli są warunki?
U mnie tylko regionalne radio ZW leci na bieżąco w kuchni odpalone dla umilenia czasu przy gotowaniu, itp...
a co z tego wszystkiego będzie to też się zastanawiam, choć specjalnie mnie to jakoś bardzo nie interesuje, będzie to będzie...
Pomógł: 46 razy Wiek: 44 Dołączył: 02 Sie 2006 Posty: 3905 Piwa: 79/18 Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-08-19, 09:13
Słucham w domu radia, ale mam internetowe. Słucham też w drodze, często też internetowo (ale tutaj to kwestia zasięgu komórkowego).
Nie wiem jaka będzie różnica w cenie radia cyfrowego i internetowego, ale pewnie nadal całkiem spora - więc nie zakładałbym że internetowe radio się aż tak bardzo upowszechni.
Co do zwiększenia oferty - konkurencja powinna zadziałać prawidłowo - to obecna sytuacja oligopolu na rynku krajowym jest raczej nienormalna...
_________________ Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią koty i na pokrzywdzonych przez los...
Pomógł: 13 razy Dołączył: 11 Lis 2006 Posty: 3119 Otrzymał 6 piw(a) Skąd: Wieluń
Wysłany: 2013-08-20, 10:57
Przewodniczący KRRiT zapowiada cyfryzację radia
Cytat:
Uruchomieniem dwóch nadajników rozpocznie się w tym roku cyfryzacja Polskiego Radia - poinformował przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak.
Na początek sygnał cyfrowy dotrze do mieszkańców aglomeracji warszawskiej i katowickiej.
Według rzecznika Polskiego Radia Radosława Kazimierskiego przetarg na pokrycie sygnałem cyfrowym dwóch aglomeracji zostanie ogłoszony prawdopodobnie na jesieni. Wcześniej Krajowa Rada zaakceptowała projekt cyfryzacji przygotowany przez nadawcę, a Urząd Komunikacji Elektronicznej zarezerwował dla niego częstotliwość. - Chcielibyśmy w ciągu trzech-czterech lat pokryć sygnałem cyfrowym największe miasta w Polsce - powiedział rzecznik radia.
Cyfryzacja sygnału obejmie na początku tylko nadawcę publicznego. - Ustawa o radiofonii i telewizji zobowiązuje Polskie Radio do docierania z sygnałem do całego społeczeństwa. Tymczasem nadawanie ogólnokrajowe ma tylko Jedynka i Trójka, a Dwójka, która jest bardzo wartościowym programem, i Czwórka, która jest skierowana do młodzieży, mają zasięg niewielki. Jeżeli radio chce wypełniać zapisy ustawowe, a przede wszystkim dotrzeć do słuchaczy, musi wejść w proces cyfryzacji - tłumaczył przewodniczący Krajowej Rady.
Według niego nie można już zwiększyć częstotliwości zajmowanych przez analogowe radio, dlatego rozgłośnie, nie tylko publiczne, mogą zwiększyć swój zasięg jedynie za sprawą nadawania cyfrowego. Cyfryzacja da także możliwość uruchamiania nowych programów.
Polskie Radio rozpocznie ten proces ze środków własnych. Dworak zadeklarował, że Krajowa Rada wesprze finansowo publiczne radio w przyszłym roku.
Data całkowitego wyłączenia analogowego radia nie została wyznaczona. Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni przypomniał w zeszłym tygodniu w Sejmie, że UE wyznaczyła datę ostatecznego wyłączenia nadawania analogowego telewizji. Takiego terminu nie ma jednak w przypadku radia, dlatego "kraje postępują różnie".
Szef MAC uważa, że sygnał analogowy w Polsce powinien zostać wyłączony do 2020 r. Jego zdaniem proces ten powinien zostać rozłożony w czasie, aby "nie obciążać różnymi kosztami gospodarstw domowych". - Troszkę bardziej skomplikowane niż wprowadzenie dekodera (pozwalającego na odbiór sygnału cyfrowego telewizji) byłoby wprowadzenie urządzenia, które miałoby przestawić większość tych odbiorników (radiowych) na pozyskiwanie sygnału cyfrowego - podkreślił.
Zakończony w zeszłym tygodniu proces przełączania sygnału cyfrowego telewizji został uregulowany ustawowo. Zdaniem przewodniczącego KRRiT w przypadku radia "w przyszłości taka ustawa mogłaby się przyczynić do usprawnienia tego procesu, np. za sprawą wyznaczenia daty końcowej albo warunków, które muszą być spełnione, aby wyłączenie sygnału analogowego mogło nastąpić". - Na wstępnych etapach to się może odbywać i odbywa na podstawie prawa obowiązującego - zaznaczył Dworak.
Przekonywał, że nie wolno rezygnować z cyfryzacji radia. - Radio analogowe wyczerpało już swoje możliwości. Jeżeli myślimy o zwiększeniu liczby stacji - co się wiąże z pluralizmem - to może to nastąpić tylko i wyłącznie w przestrzeni cyfrowej - mówił przewodniczący.
- Jest taka teza, że radio przeniesie się do internetu. Internet jednak na ogół nie jest bezpłatny, więc radio internetowe jest radiem płatnym, jedynie nadawanie broadcastowe spełnia warunek bezpłatności - mówił Dworak. Dodał, że nie ma na razie takiego przykładu, aby jakakolwiek marka radiowa została wypromowana w internecie.
Według rzecznika Polskiego Radia nadawanie cyfrowe jest tańsze. Zgodził się jednak z opinią właścicieli stacji komercyjnych, którzy zwracają uwagę, że brak wyznaczonego terminu wyłączenia sygnału analogowego oznacza, że przynajmniej przez pewien czas trzeba będzie jednocześnie płacić za nadawanie analogowe i cyfrowe. - To generowałoby dodatkowe koszty, ale pomimo tych obciążeń warto rozpocząć ten projekt. (...) Jego efekty powinny zniwelować początkowe, konieczne zaangażowanie finansowe - mówił Kazimierski.
Radio cyfrowe będzie nadawane w technologii DAB Plus. - W tej chwili na rynku dostępne są odbiorniki przystosowane do odbioru DAB Plus, lecz mamy świadomość, że dopiero stworzenie możliwości odbioru zbuduje na nie prawdziwy popyt. Już teraz najprostsze odbiorniki nie są bardzo drogie, a wraz z rozpowszechnianiem się tej technologii ich cena będzie systematycznie spadać, a dostępność rosnąć - podkreślił Kazimierski.
Uruchomieniem dwóch nadajników rozpocznie się w tym roku cyfryzacja Polskiego Radia - poinformował przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak.
W sklepach internetowych odbiornik cyfrowy można nabyć w cenie od 150 zł.
Jak zauważył rzecznik, sygnał cyfrowy jest stabilniejszy, co ważne jest np. podczas jazdy samochodem czy pociągiem. - Przy pokryciu całego kraju nigdy nie schodziłoby się z pasma i nie byłoby problemów z zakłóceniami - zaznaczył.
Polskie Radio zamierza emitować 10 kanałów. - W dziesiątce tej znaleźć miałoby się pięć już istniejących stacji oraz funkcjonujący w internecie informacyjny kanał PR 24, stacja kierowana do dzieci i rodziców, kolejna - dla starszych odbiorców, kanał historyczny, a także stacja poświęcona nauce i technice. Cyfryzacja pozwoliłaby na wykorzystanie naszej bieżącej produkcji, ale - co być może ważniejsze - na niespotykaną dotychczas skalę naszych zasobów archiwalnych - mówił Kazimierski.
Cyfrowe radio działa już na szeroką skalę m.in. w Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Australii.
Ja bardzo chciałabym słuchać, ale w moim tylko RZW i na całej reszcie pasm Radio Maryja, koszmar, czy oni wykupili wszystkie pasma ?
Radio Maryja ma darmową koncesję społeczną.
O ile w domu słucham w miarę regularnie radia internetowego, tak w drodze pozostaje tylko analog. Nie sądzę też, żeby szybko miały spaść wpływy z reklam - odbiorniki radiowe są zbyt powszechne (i mobilne) w porównaniu z TV, żeby je prędko zastąpić.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum